reklama

Ako sa eticky zbaviť holubov? ....alebo mýty okolo holubov

Okolo holubov a ich výskytu v mestách sa tradujú viaceré nepravdivé či prehnané mýty. Prvý z nich sa objavil v súvislosti s poškodzovaním kultúrnych pamiatok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Vtáčie výkaly, obsahujúce kyselinu chlorovodíkovú, mali narušovať povrchovú štruktúru kamenných sôch a fasád historických budov. Po dôkladnejšom prieskume sa však ukázalo, že za poškodzovanie pamiatok môžu do veľkej miery predovšetkým mestské emisie a kyslé dažde. Mestské životné prostredie je už natoľko prekyslené, že sa to prejavilo aj takýmto spôsobom. Holuby síce znečisťujú pamiatky, ale ich exkrementy sa nepodpisujú pod devalváciu umenia tak, ako sa to traduje. K poškodzovaniu pamiatok dochádza navyše celoplošne vo všetkých mestách, nie iba na miestach, kde sadajú holuby. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Druhý mýtus je spojený s prenášaním chorôb. V hniezdach holubov nachádzame samozrejme roztoče a existujú aj ochorenia, ktoré sa môžu preniesť na človeka, to áno, tak isto aj v hniezdach iných vtáčích druhov. To však neznamená, že musia predstavovať verejné zdravotné riziko a že holuby treba za to likvidovať. V praxi nie je takmer nikto s týmito holubími hniezdami v priamom kontakte a prípady, kedy sa niekto z holubov nakazil by ste vedeli spočítať na prstoch jednej ruky. Podobné respiračné ochorenia, aké hrozia od holubov, prenášajú aj papagáje, s ktorými sa chovatelia hrajú a maznajú. Jedno z týchto ochorení je dokonca smrteľne nebezpečné. Nikto však na papagáje nepoukazuje ako na verejnú hrozbu, ako na prenášačov nebezpečných chorôb. Tento mýtus je len zbytočným šírením neopodstatnenej paniky v snahe o pokračovanie procesu sterilizácie mestského prostredia. Príroda a zvieratá v mestách vadia ľuďom v dnešnej dobe ďaleko viac ako tomu bolo v minulosti. Holuby však nie sú len neoddeliteľnou súčasťou miest, ale sú jednou z posledných skupín živočíchov, s ktorými tu ľudia môžu mať aspoň čiastočne "blízky" kontakt, každý už určite počul o animoterapii a problematike chýbajúcich stimulov. Holuby priaznivo ovplyvňujú našu psychiku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

V prípade, že sa predsa len rozhodneme holuby zo svojho bezprostredného okolia eliminovať – a to mimo hniezdnej sezóny vtáctva – existuje niekoľko eticky akceptovateľných metód. V prvom rade musíme ošetriť miesta, kde trávia čas, kde sadajú a to najjednoduchšie kovovými zábranami, nezrania ich, ale zabránia im zosadnúť napríklad na parapety okna. Nie je to až taká účinná metóda, efektívne osadiť zábrany dokáže len máloktorá firma. Druhým spôsobom, používaným napríklad na vlakových a autobusových staniciach sú akustické repelenty (nahrávky rôznych škrekov, ktoré u vtákov signalizujú predátora alebo bolesť). Sú menej účinné, holuby si na ne rýchlo zvyknú a sú finančne náročné, nie každý si ich môže dovoliť. Ďalšou možnosťou je zasieťovať priestory (priemyselnými sieťami), kde sa holuby zvykli pohybovať, kde prenikali. Toto riešenie však nie je vždy esteticky príťažlivé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Už o niečo náročnejšou, ale eticky prijateľnou, je metóda koncentrácie holubých populácií na vybrané miesto do tzv. holubníkov, kde je možné následne regulovať aj rýchlosť ich reprodukcie. Je to metóda časovo náročnejšia a je ju vhodné aplikovať na rozsiahlejších plochách (mestá, bloky, ulice). Nájsť však „obetného baránka“, ktorý bude súhlasiť s umiestnením holubníka na svojej streche či terase však nie je jednoduché. Musí to byť niekto, komu prítomnosť holubov neprekáža.

Obrázok blogu

Tou najjednoduchšou a súčasne najúčinnejšou metódou, ako sa humánne zbaviť holubov, je odchyt do živolovných odchytových klietok, ktorý by ale mala robiť iba firma s licenciou a povolením prepravcu, nie hocikto, nie svojpomocne. Platia pri ňom prísne pravidlá a to aj vzhľadom na možnosť, že sa do klietok chytia s holubmi aj zákonom chránené živočíchy. Dôležitý je však aj samotný etický rozmer odchytu, niektoré firmy takýmto spôsobom odchytené holuby hubia, považujú ich za škodcov končiacich v kafilérii. My to robíme úplne inak. Humánne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Nie je nám dodnes úplne jasné, prečo sa na Slovensku rozmohlo plošné zabíjanie holubov, ale v celej Európe je momentálne úplne opačný trend. Holuby sa premiestňujú, resp. vypúšťajú v určitej vzdialenosti od miesta odchytu, samozrejme mimo miest. 90 % týchto premiestnených mestských holubov sa na miesto odchytu už nevráti. Máme to odskúšané už aj na Slovensku. Je to výborná, účinná a humánna metóda, ako sa dá holubov zbaviť. Takýto odchyt je ale samozrejme dobré opakovať, aspoň raz ročne.

Obrázok blogu

Odchytené holuby značkujeme a ich návratnosť sledujeme, výsledky dokazujú, že je skutočne zanedbateľná. Mestské holuby sa nechovajú ako tie poštové s fixáciou k miestu odchytu. Športové holuby, ktoré sa vrátia na milimeter presne, sú navyše motivované reprodukciou. Pred pretekmi ich zavrú k samičkám, aby mali dôvod vrátiť sa aj stovky km. Rozdiely sú aj v kondícii. Odchytené mestské holuby vypúšťame navyše v takom čase a takým spôsobom, že zostávajú do 5 km od miesta vypustenia. 

Radovan Jambor

Radovan Jambor

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...ornitológ, ekológ a ochranár, zakladateľ spoločnosti ORNIS a OZ ŽIVÉ MESTÁ. Dlhodobo sa venuje problematike urbánnej ekológie a ochrany vtáctva v mestách... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu